Robotický kamarád

Možná vás to překvapí, ale robotický kamarád již není žádná utopie, nýbrž přítomnost. U nás zatím na tuto technologii jen tak nenarazíme, ale v Japonsku se roboti stávají běžnou součástí domácnosti. Nepředstavujte si ale roboty tak, jak je známe z filmů, tedy s kolečky a umělým hlasem. Tito roboti jsou na první pohled k nerozeznání od skutečných živých tvorů, ať už lidí, nebo zvířat. Jaké výhody nám může tato technologie přinést?
 
1.                  Elektronický mazlíček, například pejsek, se k vám bude chovat jako skutečný pes. Jen je zde ta výhoda, že jej můžete kdykoliv vypnout a nechat o samotě, jak dlouho budete potřebovat. Navíc ho nemusíte pravidelně venčit a utrácet za krmení, nebo veterináře. A taky bude vždycky poslouchat.

2.                  Elektronický pomocník je v podstatě váš osobní sluha, který vám pomáhá s domácností a vy mu navíc nemusíte nic platit. I když takový robot má zatím spíše tu klasickou robotickou podobu, jeho pomoc, například při luxování, by určitě ocenila každá hospodyňka.

3.                  Elektronický partner se pomalu, ale jistě stává hitem po celém světě, a zřejmě jednou nahradí například nafukovací pannu. Tento robot s vámi normálně konverzuje, komentuje události, sdílí lože, a navíc vypadá opravdu jako člověk. Můžeme si jen domýšlet, zda takovýto robotický člověk není předzvěstí například robotických dětí.
 
Kybernetika jde vskutku vpřed a těžko říct, zda se vývoj robotů někdy zastaví, nebo zda je cílem vědců stvořit skutečného, myslícího „robočlověka“. Jistě se najdou mnozí, kteří si díky své povaze, či poruše chování nedokážou udržet partnera a uvítají právě toho elektronického, který jim bude dělat společnost.

Rodiče budou moci svým dětem pořídit elektronického mazlíčka, což by mohlo nakonec snížit počet odložených psů v útulcích. Otázkou zůstává, zda je tento směr, tedy náhrady živého tvora za umělou inteligenci, správný.