Královna Ranavalona I. vládla na Madagaskaru celých třicet tři let. Během své vlády zavedla na tomto ostrově naprostý teror. Tato krutá královna měla na svědomí také mnoho lidských životů. Ranavalona I. byla manželkou madagaskarského krále, který však roku 1828 zemřel. Vypočítavá Ranavalona neváhala a chopila se chtivě trůnu i totální moci. Ihned se usídlila, upevnila a zabarikádovala v paláci. Na svoji stranu přetáhla, ať už dobrovolně, nebo i násilím, veškeré soudce, všechny vojenské důstojníky a veškeré madagaskarské vůdce. A začal Ranavalonin pověstný teror.
A nastala krutovláda
S cílem udržet si svůj trůn a vládu za každou cenu, Ranavalona krutě a nelítostně likvidovala všechny své skutečné, i domnělé protivníky a uchazeče o trůn. Pro bezcitnou Ranavalonu nebyl žádný problém odstranit si z cesty a moci i členy své vlastní rodiny nebo vážené občany dvora. Pokud královna vycházela na veřejnost, obklopovala se doprovodem tisíci otroků a vojáků. Likvidovala jakýkoliv pokrok ve svém madagaskarském království i jakékoliv školství. Neváhala vyštvat všechny křesťany a křesťanské misionáře, kteří byli do té doby na ostrově vítanými hosty. Toho, kdo se odmítl podvolit, nebo i nebyl dost rychlý, dala pověsit na provaz z útesů na pobřeží.
Šílené soudní procesy
Vůbec si královna libovala v těch nejkrutějších popravách a mučeních. Jako soud s oblibou dala zavést podivnou proceduru, kdy obviněný člověk musel sníst tři syrové kuřecí kůže a otrávený ořech. Pokud to obviněný člověk přežil, byl nejspíše nevinný, ale takových lidí bylo opravdu málo. Krutá Ranavalona též dávala veřejně vystavovat hlavy useknuté francouzským vojákům. Královnina vláda byla charakteristická barbarstvím a nejvyšším terorem.
Konec královny
Přes toto všechno zůstával však naživu královnin syn Radma II., který si naopak matčinu hrůzovládu nepřál. Radma se dokonce spojil s některými zahraničními velvyslanci, aby svoji matku svrhl z trůnu. Přes všechny jeho snahy však Ranavalona zemřela sama přirozenou smrtí.