Pokud se právě nacházíte v situaci, kdy hledáte novou práci, pak Vám následující tipy určitě pomohou se na něj připravit a správně naladit.
Přijďte včas.
Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid…Nechvátejte a raději se na cestu dobře připravte. Technické vymoženosti dnešní doby nám umožňují projít si trasu i okolí budov, aniž bychom museli opustit pohodlí domova. Takto se můžete podrobně podívat, kudy jít třeba od nejbližší zastávky MHD a jaké významné záchytné body minout, abyste cestou zbytečně nebloudili. Můžete vyhledávat nejkratší i nejrychlejší trasu, kudy se na pohovor dostanete. A pokud máte tu možnost, vydejte se na obhlídku okolí den předem.
Připravte se.
Určitě jste slyšeli alespoň tisíckrát, že si máte před pohovorem najít základní informace o firmě, do které právě jdete. Neříká se to jen tak do větru. Na některých pohovorech se Vás rádi zeptají na kompletní posloupnost manažerů, jinde pouze na to, co Vás zaujalo na náplni jejich práce. Ať tak či onak, připravte si alespoň pár odpovědí nebo zajímavostí, které jste o firmě našli. Jméno ředitele firmy jistě potěší, přibližný počet zaměstnanců a odvětví zájmu též. Nemůžete se připravit úplně na všechno, a proto se nebojte být upřímní a říct, že něco nevíte. Otázky mohou být různorodé a prověřují také Vaši pohotovost reagovat. Pro příklad, kolik basketbalových míčů by se vešlo do místnosti nebo místa, kde právě čtete tento článek?
Barvy úspěchu.
Ne nadarmo existuje chromatický kruh. Jsou zkrátka barvy, které kombinovat lze a jiné, které způsobí naprostý chaos. Pokud máte rádi barevné oblečení, zkuste podle protilehlých políček chromatického kruhu barvy kombinovat. Ovšem nezapomínejte, že některé barvy se na pohovor nehodí. Volte spíš takové odstíny, které budou uklidňovat Vás i toho, kdo pohovor povede. Mezi ně patří černá (rozhodně však ne na všem!), tmavě modrá nebo bílá. Vůbec nejlepší je tyto barvy kombinovat, abyste nebyli příliš smutní ani příliš bledí.
Ani krátké, ani dlouhé.
Pánové, zpozorněte, tato část se netýká pouze sukní. Ani kalhoty či saka s košilí by neměly mít nepřiměřenou délku – správnou délkou dáváte najevo, že o sebe umíte dbát. Rukáv košile by měl být o něco delší než rukáv saka a měl by sahat až ke kořeni palce. Nohavice kalhot by pak měly končit asi tři prsty nad zemí a vepředu tvořit jeden pokrčený varhánek. Dámy by pak neměly volit krátkou délku sukní a šatů – jako nejkratší volte takové kousky, které končí těsně nad koleny. Zapomeňte také na hluboké výstřihy, pokud je na danou pozici důležité to, co umíte Vy sama a ne to, co dovede Váš dekolt.
Buďte pozitivní – v zájmu firmy i sebe.
Češi jsou jako národ obecně považováni za bručouny. Velice často podceňujeme své kvality, a proto buďte jedineční a dívejte se na svět pozitivně. Téměř na každém pohovoru se Vás zeptají na Vaše pozitivní a negativní stránky. Zamyslete se nad svými klady! Žádný učený z nebe nespadl, ale také zajisté nejste naprostí neználkové. Pomohli jste v něčem kolegovi? Máte nadpřirozenou trpělivost s dětmi? Sepište si seznam svých pozitiv i toho, co ve Vašem životě k něčemu pozitivnímu vedlo (třeba studium, změna práce, noví přátelé). Přivede Vás to do dobré nálady a ukážete, že nejste jako ostatní. A kdo ví, možná Vám to vydrží celý život.