O Facebooku, jako fenoménu ví každý. A každý se tam chová, jak se chová. Pokud má účet pod svým jménem, většinou slušně. Pokud má však účet veden „na černo“, tedy pod nic neříkajícím nickem, chová se zcela jinak. Spoléhá se totiž na svou anonymitu. Netuší, že i přesto může být nalezen a potrestán. No, pokud přímo nenabízíte drogy, nebo cokoli co je proti zákonu země, v níž jste, tak to asi nebude zas taková divočina. Přesto by mládež a děti měly být nějak chráněny. Zda Slovensko zvolilo správnou cestu, to se teprve ukáže.
Facebook a ostatní podobné služby budou totiž moci na Slovensku využívat jen občané starší šestnácti let. Toto (trochu podivné) pravidlo je již odhlasováno parlamentem a čeká jen a jen na podpis pana presidenta. Možná je to jen jistý „vlezdozadkismus“ Evropské unie, kterým chtějí Slováci dodržet tzv. GDPR. To je nejnovější pravidlo EU pro ochranu osobních dat na internetu. Toto pravidlo sice nic nikomu přesně neurčuje, koneckonců, je to jen pravidlo že, ale trochu navádí. Ani přesně neurčuje věkovou skupinu, ta je v rozmezí třinácti až šestnácti let. Slováci zvolili právě věk šestnáct let. Co je k tomu vedlo?
Podle mého, a nejen mého, názoru nějak vyhodnotili, že do tohoto věku nejsou mladí schopni rozlišit případné nebezpečí, či předávat jakékoli materiály (fotografie, videa atp.), dále po netu, konkrétně právě po sociálních sítích.
Nemá smysl řešit zde něco o zásahu do soukromí, čí snad omezování osobní svobody, to je věcí slovenské vlády a obyvatelstva vůbec. Spíše se budeme usmívat nad tím, jak to bude v praxi fungovat. Mladší šestnácti let budou chodit s písemný potvrzením rodičů někam, kde budou moci na FB a jinde? To asi ne. Jen prostě zadají do registrace datum narození posunuté o potřebný počet let. Jakákoli jiná kontrola mne nenapadá.
Domnívám se, že by více pomohly výchovné prvky. Tedy učit se co ano a co ne. To by mělo být prováděno školou a hlavně rodiči. Netvrdím, že by to dokázalo více, nežli nějaké hloupé omezování, ale rozhodně by měly děti více kontaktu s rodiči.