Jestliže uvažujete nad tím, že byste se třeba i vy pustili do tolik skloňované těžby virtuálních peněz, tak vás jistě velice zajímá, jak konkrétně taková těžba vlastně probíhá, o co jde, a hlavně, co k takové těžbě virtuálních peněz budete potřebovat.
Na první pohled to totiž může působit velice jednoduše. Mnozí lidé by si mohli myslet třeba i to, že stačí zapnout počítač a spustit nějaký speciální program, a to je celé. Na jednu stranu se taková odpověď až tak příliš od pravdy neliší. Ovšem každý, kdo se v těžbě elektronických peněz více vyzná, vám řekne, že taková představa je od reality přece jen stále ještě poněkud vzdálená.
Takže na začátku je možná nejlepší si ujasnit, o co vlastně při takové těžbě kryptoměny vlastně jde. Jde o ověřování probíhajících transakcí v dané měně. Decentralizovaná platební síť, kdy jednotlivé transakce probíhají přímo mezi jednotlivými uživateli, nezbytně potřebuje lidi, kteří budou takové transakce nepřetržitě potvrzovat. A to se děje poskytnutím výpočetního výkonu vašeho zařízení pro výpočet složitých algoritmů. Čím používanější měna, tím složitější jsou výpočty, a tím je taková těžba náročnější na výpočetní výkon.
Nyní jsme tedy u toho. Pokud se chcete stát ověřovatelem podobných transakcí, musíte k tomu mít vhodné zařízení, které takový výpočetní výkon poskytne. Jeho konkrétní výběr odvisí od toho, jakou konkrétní virtuální měnu si zvolíte. Velice známá a často využívaná měna jako je bitcoin vyžaduje maximální těžební sílu a dá se říci, že v dnešní době už se v našich českých podmínkách její těžba nevyplatí. Každopádně, pokud se do ní budete chtít pustit, tak se neobejdete bez speciálního výkonného hardwaru, kterým je miner asic. Ten se vám může hodit i pro získávání jiných měn, jako je například litecoin. Kdežto když se pustíte třeba do ověřování transakcí u měny ethereum, postačí vám ke všemu sestava výkonných grafických karet v rigu.