V některých zaměstnáních i dnes lidé pracují ve špatných podmínkách, ale navíc jsou za to ještě mizerně placení. Zdraví lidí ničí i práce s pěknými platy, jako je chemik, počítačový odborník nebo horník, ale navíc jsou tu ještě ty nejhorší zaměstnání za nejméně peněz, které však také musí někdo vykonávat. A při nich trpí zdraví fyzické i duševní, protože se vykonávají v nadměrném hluku, v hale bez oken, v zimě nebo naopak v hrozném horku, křiku i zápachu.
Příklad takových prací (a našlo by se jich jistě víc):
· u pásu
· v drůbežárně
· v prádelně nebo jako šička
· u třídění odpadu
· za pokladnou
Zkuste si to
Zmatek, špatně organizovaná práce, dlouhé směny. Domů se vracíte v noci, kdy už děti spí, ráno je odvedete do školky a do dalšího dne se s nimi nevidíte. Děláte-li takovou práci déle, téměř nevidíte svoje děti vyrůstat. Práce o víkendech je běžná. Většinou nevydržíte dlouho, ale pak potřebujete nějakou dobu nepracovat, abyste si našli další špatně placenou práci, a tak finance na dlouho nevystačí.
Ale nestěžujte si
Zvláštní je, že poptávka po těžké a špatně placené práci je stále. Lidé odchází a zase přichází, dělají si naději, že tady to bude snad o trochu lepší. Ale není. Přitom se stále bojí, že o zaměstnání přijdou nebo jiné neseženou. Je to nejspíše pozůstatek z minulých dob, kdy převládala nejistota a strach o práci, a tak si tito lidé říkají, hlavně že nějakou mají. Stěžovat si proto nepřichází v úvahu, i když vědí, že zaměstnavatel často porušuje zákoník práce.
Je z toho cesta ven?
Proč je vlastně ta nejhorší práce nejhůře placená? Zřejmě bude stále, dokud ji bude ochoten za těchto podmínek stále někdo vykonávat. Jisté je, že žádný člověk, který chodí denně do práce, by neměl žít v existenčním stresu. A u práce, která člověka fyzicky ničí, by se rozhodně měla zkrátit pracovní doba. O tom se možná diskutuje, ale stále se nic neděje.