Faktem je, že děti si rády hrají a rády něco staví či vyrábějí. Je to přirozený instinkt, který jim umožňuje bezpečně si osvojit dovednosti, které budou potřebovat v dospělém životě. Cvičí si tak zároveň i mozek a jeho schopnosti.
To vše je samozřejmě velmi přínosné, otázkou však je, zda jsou hry, které si hraje, skutečně v tomto směru výchovné, nebo zda jej nic nenaučí. Asi nikdo se nebude přít o tom, že stavebnice jsou tím nejlepším, co dítěti můžete dát.
Rozvíjí nejen šikovnost, jelikož musí dát každý dílek tak, jak patří, ale zároveň i fantazii a představivost , protože musí v duchu vidět, jak má výsledek, kterého chce dosáhnout, vypadat.
V současné době existují dva základní typy stavebnic: ty, kde je jasně dané, co z nich vznikne, a ty, kde je možné stavět prakticky cokoliv. Slavným příkladem druhé jmenované kategorie je Lego, ač i oni dělají v poslední době sety, ze kterých vzniknou předem určené věci. Mnoho z nás má však doma spoustu starých kostiček, a tak můžeme naše dítě nechat popustit uzdu své fantazii. Navíc je to i dobrý způsob, jak s ním trávit volný čas, neboť ani pro dospělého není nudné.
V té druhé kategorii najdeme například stavebnici jménem Mašinka Tomáš mega bloks. Ta má několik výhod: jsou zde dostatečně velké kusy, nehrozí tedy, na rozdíl například od lega, že jej malé dítě spolkne nebo vdechne. Je tedy bezpečnější a tím vhodná i pro nižší věkovou kategorii.
Velké kousky také znamenají, že je jednodušší na složení. Ani velmi malé děti s ní tedy nebudou mít příliš velký problém. S tím je bohužel spojeno i to, že bude prakticky hned hotová, což je na jednu stranu dobře, pokud uvážíme, jak dlouho se malé dítě vydrží soustředit na jeden úkol.
Ovšem je zde i světlá stránka – i po postavení nadále slouží jako hračka. Ne však moc kvalitní a ukáže se, jak kvalitní materiál byl při výrobě použit. Při správném výběru vám totiž může vydržet v dobrém stavu i několik let.