Máte na zahradě levanduli?

Levandule pochází ze západního Středomoří, ale je to rostlina velice oblíbená i v naší zemi. Vyskytuje se zde ve volné přírodě, kde obývá suchá, teplá a slunná místa, ale je hojná hlavně v našich zahradách. Zde jí vybíráme také jen prosluněná stanoviště, ve vlhku a stínu by se trápila. Je to rostlina vytrvalá. Polokeř dorůstající do výšky 80 centimetrů. Nejvyšší je v době, kdy kvete (červen až srpen).

 pytlíčky levandule

Semínka jen zatlačíme!

Levanduli sejeme brzy na jaře (únor a březen) nejdříve do truhlíků. Zeminu je potřeba udržovat teplou a vlhkou. Jen je do ní zatlačíme, nemají se zeminou zakrývat. Asi za 14 dnů vyklíčí a začnou růst. Když povyrostou asi do výšky 10 centimetrů, je čas vysadit je na záhon do zahrady. Sázíme je asi 30 centimetrů od sebe, aby měly rostlinky dost životního prostoru.

 

Stříhání je důležité!

Pokud chceme, aby keříky našich levandulí byly husté a hojně kvetly, musíme věnovat pozornost jejich stříhání již v době, kdy jsou mladé. Nestříháme až do dřevitých částí. Když keříky odkvetou (srpen), odstraníme všechny stvoly, které kvetly.

 levandule ve vázičce

V kuchyni na sladko i na kyselo!

Květy levandule mohou provonět mnoho pokrmů. Můžeme je použít k přípravě levandulového octa, výborných džemů, různých sladkých dezertů. Do pečiva se přidává především prostřednictvím cukru. Výroba takového levandulového cukru je velice jednoduchá. Do vhodné nádoby (sklenice) dáme cukr (krupici), ke kterému přidáme pár sušených květů levandule a uzavřeme. A asi za týden získá cukr typickou jemnou levandulovou vůni. Když ji chceme intenzivnější, použijeme květy čerstvé, trochu je před tím v ruce rozmělníme. Levanduli můžeme použít i k dochucení zmrzliny (levandulové nebo přidat do čokoládové) nebo do čokoládových polev a pěny. Na slano se hodí do marinád, k masu (králičí a jehněčí) i třeba rýže. Rozumí si s mnoha bylinkami. Ke kombinaci s ní jsou vhodné tymián, rozmarýn, majoránka, dobromysl i petrželka.

 

Léčí tělo i mysl!

K léčení používali lidé levanduli od pradávna. Její silice, která obsahuje asi 150 složek, se velmi rychle vstřebává kůží do krve. Pomáhá k dobrému spánku, uklidňuje, ulevuje při úzkostech a depresích. Používá se do relaxačních koupelí, při masážích, k aromaterapii. Také působí dobře na trávení a urychluje hojení ran. Působí jako přírodní dezinfekce (bodnutí hmyzu) a také jako účinný repelent.