Chrámový komplex v Baalbeku, který se nachází na území Libanonu, odhalil další a ještě senzačnější objev. Tým archeologů z libanonské univerzity zde našel pod Jižním kamenem další z obrovských opracovaných megalitů. Již odkrytý Jižní kámen byl doposud považován za největší kámen na světě, jaký kdy byl nalezen a jaký kdy opracovala lidská ruka. Jenomže nově odkrytý megalit tento první kámen se svými rozměry ještě předčil.
Gigantický megalit
Tento tajemný gigantický kámen se ukrýval tisíce let pod vrstvami zeminy a vůbec nikdo o něm neměl ani tušení. Nyní se se svými rozměry tyčí nad zemí a fascinuje každého svojí velikostí i perfektním opracováním. Podle posledních měření archeologů je tento obrovský kámen téměř dvacet metrů dlouhý, šest metrů vysoký a tlustý pět a půl metrů. Přesto se však ještě znalci nedostali do spodní části pod kámen, aby jej kompletně očistily od zeminy. Takže dosud ještě přesně neznají celkový a konečný objem a rozměry nově odhaleného megalitu.
Co se skrývá pod Jupiterovým chrámem?
Oba dva obří megality byly nalezeny v kamenném lomu, který se nachází nedaleko Jupiterova chrámu. Ten před dvěma tisíci lety postavili Římané. Během výzkumu nyní vyšlo najevo, že stojí tento chrám na podezdívce, která je vybudována právě z těchto gigantických kamenných kvádrů. Část z těchto kamenů má úctyhodné rozměry dvacet metrů na délku, dále jsou čtyři metry široké a také čtyři metry vysoké. Každý z těchto olbřímích kamenných bloků váží skoro tisíc tun. Tato podezdívka je však starší než samotný chrám. To znamená, že ji nepostavili staří Římané, ale zcela jiná, doposud neznámá civilizace. Tato civilizace potom musela oplývat schopnostmi, o kterých se nám ani nezdá.
Otázky zůstávají
Dosud nikdo z vědců netuší, jak se podařilo oddělit spodní plochu gigantického kvádru od skalního podloží a zrovna tak jej vyzdvihnout z jámy lomu na povrch.