Pane vrchní, platím


Podle následujícího popisu bude naše zvíře vypadat skoro jako příšera.
·        pták, který nelétá, ale plave
·        místo křídel má ploutve
·        na nohách má plovací blány
·        dokáže schovat své mládě téměř jako klokan
·        na jazyku má háčky

Zvířátko, o kterém mluvím, je ale naopak velice sympatickéa někdy je pro svou podobu přirovnáváno k vrchnímu z pětihvězdičkové restaurace. Tučňák totiž také vypadá, jako by chodil ve fraku.

Život závisí na šikovnosti

Tučňák císařský,žijící v Antarktidě, je nejvyšší a nejrobustnější ze všech známých druhů tučňáků. Dorůstá výšky 120 cm a má velice zajímavý život. Tedy, z našeho hlediska. Pokud bychom si to s ním vyměnili, asi bychom ho spíše viděli jako těžký.

o   Jestliže se mu podaří přežít vylíhnutí a dětství, má půl cesty za sebou.
o   A právě ten začátek je pro něho nejtěžším.

Když už se, coby vajíčko, dostane na tento svět, je jeho matka tak vyčerpaná, že musí svého potomka předat otci. Jenže, berte vejce ploutvemi. Stává se, že upadne. Pak je s pokračovatelem rodu konec. Jestliže ale otec vajíčko zachytí, posadí si ho do tepla na nohy a přes dva měsíce ho zahřívá. Po vylíhnutí na něho číhá nebezpečí v podobě ptáka buřňáka, který číhá všude kolem na příležitost.

Jako z Prahy do Telče

Jestliže se mu tedy podaří přežít dětství a dožije se dospělosti, začnou mu teprve starosti. Pokud už se naučil lovit ryby, aby se o sebe dokázal postarat, je načase najít si partnerku. Když přijde jaro (i na tučňáky), seskupí se jich několik set, až tisíc a vydávají se na hromadné námluvy.

Nevím, jestli mají na své partnerky tak vysoké nároky, ale dokáží prý ujít až sto šedesát kilometrů. Pak se před dámou svého srdce pokloní, ona tuto pozornost opětuje a za několik týdnů přijde na svět vajíčko.
No a pokud není jeho otec nemehlo, tak ho čeká za tři roky daleká cesta.