Nemáte chytu ani chalupu ani zahrádku? Nevadí. K nenáročnému zahradničení postačí i balkón. Na balkónové ploše je možné pěstovat bylinky, okrasné květiny i zeleninu. Nevěříte? Přečtěte si několik rad, jak na to.
Rada 1
Rostliny na balkóně mají svá specifika. Zelenina a bylinky mají rády květináče plastové. Některé rostliny pak upřednostňují terakotové květináče. Je třeba řídit se radami odborníků.
Rada 2
Substrátje třeba vybrat přímo na míru zvoleným rostlinám. Jiné složení vybíráme prozeleninu, jiný pro bylinky či květiny. Výběr je velmi důležitý. Dnes už jsou v obchodech substráty přímo namíchány tak, aby dodávaly rostlinám ty živiny, které určitý druh potřebuje. Obsahují i hnojiva rostlinám přímo na míru. Vespod každé nádoby nezapomeňme na drenážní vrstvu pro odvod přebytečné vody.
Rada 3
Větší balkóny je možné osázet zeleninou na vyvýšených záhonech. Rajčatům i paprice se bude dařit na slunných místech. Bylinky se spokojí s menšími truhlíčky nebo parapety. Pro setí je ideální jaro a začátek léta. Pažitku, bazalku, tymián, šalvěj nebo mátu pak dobře upotřebíme v kuchyni. Bylinky máme vždy čerstvé a po ruce. Stříhejte vždy celé výhonky, rostlinky tak déle zůstanou pěkné.
Rada 4
Lépe se pěstují rostliny ze sazenic. Nejsou už tak choulostivé a máme záruku, že většina rostlin vzejde do dospělosti, což se při setí ze semínek nedá zaručit.
Rada 5
I ovocelze pěstovat na balkóně. Je ale potřeba vybrat takový druh, aby nepotřeboval mnoho místa. Nejlépe se hodí zakrslé formy dřevin, které umí vegetovat ve velkém květináči. Vhodné je slunné místo, dřeviny je pak nutné pravidelně zalévat, hnojit a prořezávat.
Rada 6
Rozhodnete-li se pro zahradničení v prostorách balkónu nebo terasy, vždy se poraďte s erudovaným odborníkem. Je dobré vědět, s čím jsme schopni být úspěšní a naopak, co se nám nebude v našich podmínkách dařit. Ušetříme si nejen zklamání a starosti, ale i peněženku.