Když půjdete v dnešní době po ulici, uvidíte spoustu věnců, které zdobí naše domovní dveře. Tyto věnce působí pouze dekoračně, v minulosti však měly jiný význam. Věnec jako takový má velkou symboliku. Především se používá jako ozdoba, při slavnostech, oslavách, zdobí osoby ale třeba i zvířata. Jaká je historie proutěných věnců?
Věnce se objevily v civilizaci hned na počátku, velký význam měly třeba v etruské civilizaci, kdy byly ve tvaru kruhu často vytvářeny šperky ze zlata či jiných kovů. Taktéž postavy řeckých bohů a mytických postav jsou často zobrazovány s věnci okolo hlavy. Jednalo se především o věnce s listy, které byly tvořeny jako čelenka a tvořily vlastně jakousi korunu etruských vládců. Zmínky o květinových ozdobách vlasů ve formě věnců či čelenek jsou zaznamenány třeba v Mezopotámii, kde byly nalezeny především u pohřbených členů královských rodin.
Věnec je často spojován se slunovratem, se střídáním ročního období. Proto střídáme věnce dle ročního období i dnes. Je podivuhodné, jak tyto tradice zůstaly do dnešní doby stejné, i když nám již v dnešní době uniká jejich původní význam. Někteří vědci také vidí v symbolice věnce koloběh života, nebo dokonce symboliku smrti. Ať už je symbolika věnce jakákoli, doprovázela lidi v podstatě od vzniku civilizace.
V dnešní době mají věnce většinou pouze dekorativní charakter, moc už nekoukáme na symboliku, která je původně doprovázela. I tak ale naše domovy pravidelně zdobíme věnci, které dáváme na dveře či na stůl. Vybrat si můžeme z různých materiálů. Od těch přírodních, kterými jsou třeba proutěné věnce, až po ty syntetické – třeba věnce z polystyrenu. Záleží jen na vás, jaký typ věnce zvolíte, důležité je, aby vám dělal radost a esteticky se vám líbil. Nejen že si ozdobíte interiér, či exteriér domova ale máte tak možnost dodržet tradici, která provází lidstvo v podstatě po celou dobu jeho existence.